KONFERENCJA BEZEE – TRENDY W EDUKACJI
We wtorek, 13 listopada w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku spotkają się nauczyciele, dyrektorzy szkół, rodzice i entuzjaści edukacji. Wszystko to za sprawą międzynarodowej konferencji BeZee – Trendy w edukacji, organizowanej po raz VI przez Miasto Gdańsk i Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER. Szczegółowe informacje oraz bilety dostępne są na stronie: www.BeZee.pl
Wykorzystanie nowych technologii w nauczaniu, wpływ internetowej rewolucji w rozwoju dzieci czy innowacyjna metodyka eduScrum – to tylko niektóre z zagadnień, które zostaną poruszone podczas konferencji. Na scenie Europejskiego Centrum Solidarności wystąpią znane i cenione postacie ze świata edukacji, a wśród nich Anne Gilleran – Senior Advisor w European Schoolnet – projekcie, który zrzesza 34 europejskie Ministerstwa Edukacji i działa na rzecz rozwoju innowacji i nowych technologii w szkołach. Nie zabraknie również prekursorki polskiej e-edukacji, specjalistki w zarządzaniu wiedzą, e-learningu i Design Thinking – Marleny Plebańskiej. Na specjalne zaproszenie STARTERA, Gdańsk odwiedzi (prosto ze szwajcarskiego Nemesis School) Jean-Jacques Martin, ekspert w dziedzinie neurobiologii i założyciel Brain Core Switzerland.
Ponadto, o rozwoju dzieci poprzez naukę gry w szachy opowie Michał Kanarkiewicz - ekspert edukacji szachowej, mentor młodzieżowego Mistrza Polski w szachach, mówca TEDx, a także autor pierwszego w Polsce szachowego podręcznika dla rodziców i nauczycieli.
– Do tej pory w trzech edycjach wydarzenia wzięło udział ponad 1100 nauczycieli i około 55 prelegentów z różnych rejonów świata. W tym roku, tematyka BeZee skupi się wokół nowych technologii i digitalizacji w edukacji. Zbudujemy również mosty między nauką a biznesem – mówi Edyta Bartoś, koordynatorka projektu z ramienia Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER. Pokolenie Z wymaga od nauczycieli coraz więcej, a my musimy sprostać jego wymaganiom. To niełatwe zadanie, bo współczesna młodzież wychowała się ze smartfonem w ręku, a my wszystkiego musimy nauczyć się od podstaw – dodaje.
Oprócz udziału w głównym panelu konferencji, uczestnicy będą mogli zapisać się na praktyczne warsztaty, które będą odbywały się w mniejszych grupach od godz. 15:30. Eksperci odpowiedzą na pytanie dotyczące empatii w życiu nauczyciela, obalą mity na temat neurodydaktyki i podpowiedzą jak wprowadzić trochę praktyki na lekcje przedsiębiorczości.
Tegorocznej edycji BeZee towarzyszyć będą targi wystawiennicze. Do grona wystawców należą: biura organizujące tematyczne obozy młodzieżowe, Instytut Pozytywnej Edukacji czy firma tworząca interaktywne systemy, takie jak: aktywna tablica, monitory dotykowe czy piloty do odpowiedzi.
– Edu Show to doskonała okazja do prezentacji firm i instytucji, które oferują nowoczesne rozwiązania wykorzystywane w edukacji, a także miejsce promocji najnowszych rozwiązań i technologii. Chcemy stworzyć przestrzeń, która będzie źródłem informacji i opinii o produktach i nowinkach stosowanych w branży edukacyjnej – mówi Agnieszka Pyrzanowska, koordynator ds. Targów Edu Show z Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.
Organizatorzy przygotowali również niespodziankę dla samych uczniów. Edu2day to konkurs skierowany do młodzieży w wieku 15–19 lat, która chce podzielić się swoimi pomysłami i perspektywą na rozwój edukacji. Nagrodą są lekcje z mentorami, które przygotują laureatów do pitchingu na wielkiej scenie.
- Chcemy oddać głos uczniom i zwrócić uwagę na edukację z ich perspektywy. Usłyszeć ich narrację i pomysł, który sprawi, że nauka w szkole będzie przebiegać sprawniej. Chcemy usłyszeć tych, którym poświęcona jest konferencja BeZee. Szukamy pozytywnych przykładów marzycieli, optymistów i pasjonatów. Drogi uczniu! Widziałeś wspaniałą salę, o której chcesz opowiedzieć? Lekcję, która zapadła Ci w pamięć? Nauczyciela, którego powinien poznać świat? Zgłoś się i wygraj tydzień konsultacji pod okiem ekspertów! – mówi Paweł Płoski, koordynator konkursu EduShow z ramienia Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.
Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER to 15-tysięczna społeczność, którą łączy idea przedsiębiorczości. Do STARTEROWEGO grona należą: dzieci, młodzież, nauczyciele, początkujący i doświadczeni przedsiębiorcy oraz mentorzy. Z wielofunkcyjnej przestrzeni STARTERA skorzystało już ponad 500 startupów, a ponad 70 firm wynajęło przestrzeń na warunkach komercyjnych. STARTER odpowiada za projekty edukacyjne i wspierające biznes, takie jak: Startup Contest (organizowany wraz z infoShare), Clipster (tworzony wraz z Alfabeat), Lekcje Przedsiębiorczości czy STARTER dla Mam. W tym miejscu pierwsze kroki stawiały firmy: SentiOne, Everytap, Solwit SA, Quantum Lab czy Let’s Deliver. W styczniu 2018 roku STARTER obchodził 6-lecie otwarcia siedziby przy ul. Lęborskiej 3b.